EMLAK SEKTÖRÜ YENİDEN DÜZENLENDİ. BELGESİ OLMAYAN EMLAKÇILARA 30 BİN LİRA CEZA VERİLECEK!

0
6794

Belgesi olmayan emlakçılara 30 bin lira ceza verilecek!

2 YILDAN BAŞLAYAN HAPİS CEZASI

“Kaçak emlakçılık yaptığı tespit edilenler. 2 yıldan başlayan hapis cezasına çarptırılacak. Ayrıca 30 bin lira para cezası verilecek. Bir kişinin emlakçılık yapıp yapmadığını tespit etmek çok kolay. Birden fazla evi kiraya verdiğinde ya da komisyon aldığında o kişi emlakçılık yapıyor demektir. Tespit edildiğinde de yaptırımı çok ağır olacak”

Yeni Emlakçılık Yasası 2017 Hakkında Merak Edilenler

Yeni yasa yürürlüğe girdiği anda emlakçılık sektöründe uygulanacak olan bir dizi yenilikte hayata geçirilmiş olacak. Taşınmaz ticareti yapacak olan kişiler bundan sonra artık yetki belgesine sahip olmak zorunda tutulacak. Yeni yönetmelik taşınmaz alış, satış, pazarlama ve kiralama işlemleri için yürütülen faaliyetlerin tümü taşınmaz ticareti olarak kabul ediliyor. Yetki belgesi ise taşınmaz ticaretinin yapılabilmesi için aranılan ve işletme ya da şahıs adına düzenlenen belgeler olarak kabul ediliyor.

Kimler Taşınmaz Ticareti Yani Emlakçılık Yapabilecek?

Yasa tasarısı bu şekilde yürürlüğe girerse taşınmaz ticaretini bundan sonra sadece kurmuş olduğu işletmenin adına yetki belgesi almayı başaran tacirler, esnaf ve sanatkârlar yapabilecekler. Yani bundan sonra yetki belgesi olmayan kişilerin emlakçılık yapmasına izin verilmeyecek. Her işletme için yetki belgesi ayrı ayrı düzenlenecek ve bu belgelerin başka bir işletme ya da kişiye devrine izin verilmeyecek.

Belgesi olmayan emlakçı olamayacak

Gayrimenkul ticarini yapacak kişilerde yetki belgesi aranacak. Yetki belgesi olmayan gayrimenkul ticareti yapamayacak.

SERTİFİKA İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1- Sigorta Dökümü (1 Yıllık)
2- Adli Sicil Kaydı
3- Kimlik Bilgileri
4- Vesikalık Fotoğraf

BELGELENDİRME İÇİN FORMU DOLDURUN

Lütfen zorunlu alanları eksiksiz doldurunuz. *

En az lise mezunu

Belgeyi almak isteyenlerden en az lise mezunu olması, mesleki yeterlilik belgesine veya emlak yönetimine ilişkin ön lisans diplomasına sahip olması ile iflas etmemiş olması koşulu aranacak. Ayrıca terör, anayasal düzen, rüşvet, hırsızlık, sahtecilik, kaçakçılık gibi suçlardan hüküm giymemiş olmaları gerekiyor. Af yemiş cezası bitmiş kişiler de bu belgeyi alamayacak.

Diplomalı Emlakçı

Emlakçıda pazarlama ve satış personeli olarak çalışabilmek için emlak ve emlak yönetimine ilişkin ön lisans veya lisans diploması gerekecek. Diploması olmayan kişilerde ise “mesleki yeterlilik belgesi” istenecek.

30 metrekareden küçük olmayacak

Yönetmelik taslağına göre emlak ofisleri 30 metrekareden küçük olamayacak. Emlak ofislerinin içinde idari büro ve kabul yeri ile arşiv bölümü yer alacak. Ayrıca ofislerde yeterli masa, koltuk, dolap ile bilgisayar, tarayıcı gibi teknik donan olmak zorunda. Gayrimenkulün gösterilmesi gibi faaliyetlerde kullanılmak için yeterli sayıda araç olacak. Bu araçlar işletmeye ait veya işletme adına kiralanmış olacak.

Komisyon yüzde üçten fazla olamayacak

Yönetmelik taslağıyla alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin yüzde 3’ünden fazla olamayacak. Kiralama işlemlerinde ise hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan bir aylık kira bedelini geçemeyecek.

Gösterme parası alınmayacak

Emlakçılar, satma ya da kiralama amacıyla gayrimenkulü gösterme hizmeti için ücret talep edemeyecek. Gösterilecek gayrimenkul emlakçının bulunduğu ilçe sınırı dışındaysa gösterme hizmeti için ulaşım masrafı talep edilebilecek.

Vazgeçen ceza ödeyecek

Emlakçının üzerine düşen görevleri yerine getirmesine rağmen taraflardan herhangi birinin, hukuken haklı bir sebebi olmaksızın, alım satım veya kiralamadan cayması durumunda cayan taraf; alım satım işlemlerinde hizmet bedelinin yüzde 10’unu; kiralama işlemlerinde hizmet bedelinin tamamını ödemek zorunda kalacak.

Emlakçı devre dışı bırakılamayacak

Gayrimenkul gösterme belgesini düzenleyen işletme bertaraf edilerek doğrudan iş sahibinden satın alınması veya kiralanması durumunda bile emlakçı hizmet bedeline hak kazanacak.

200 bine yakın emlakçının durumu ne olacak?

Yapılacak bunca değişiklikten sonra akıllara “Peki ama mevcut emlakçıların durumu ne olacak?” sorusu geliyor. Taslağın geçiş hükümüne göre, emlakçıların 18 ay içinde yeni yönetmelik hükümlerine, lise mezunu olma koşulu hariç, uygun hale gelmeleri ve yetki belgesi almaları zorunlu olacak.

Hangi hizmetleri kapsayacak

Gayrimenkul ticareti; gayrimenkul alım satımı ve kiralaması konusunda pazarlama faaliyetinde bulunmak ve aracılık; gayrimenkul ilgili inceleme, araştırma, raporlama ve danışmanlık ile iş sahibinin talebi halinde taşınmazın rayiç satış veya kira bedelini tespit etmek, olarak belirlendi.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir